On je na konferenciji za novinare rekao da se ovim obrazovanjem kod mnogih popravila samosvesnost o sebi.
“Obrazovanje na bosanskom jeziku nije samo pitanje jezika, kako mnogi roditelji misle, već pitanje sadržaja. Mi imamo primere kako deca koja su završila nastavu na bosanskom u osnovnim i srednjim školama, sada podučavaju roditelje o tome šta znači bošnjački nacionalni kulturni identitet“, rekao je Šemsović.
On je rekao da je potrebno još mnogo snage, entuzijazma i rada na pospešivanju kvaliteta obrazovanja i povećanju broja dece na nastavi na bosanskom jeziku.
“Potrebno je još mnogo rada do onog trenutka kada sva bošnjačka deca čiji su se roditelji opredelili u popisu stanovništva i u svojim ličnim dokumentima da su Bošnjaci, budu po automatizmu upisana na nastavu na bosanskom jeziku. Ovaj proces se nastavlja i u ovih narednih 10 godina očekujemo neka pomeranja i dodatna uozbiljenja i naravno mnogo više saradnje i podrške uprave škola, školskih uprava, direktora, pedagoga, psihologa, same države i svih institucija koje su unutar obrazovanja na bosanskom jeziku”, rekao je Šemsović.
On je ukazao na brojne obrazovne ustanove u sandžačkim gradovima sa kojima imaju dobru saradnju i gde se nastava na bosanskom jeziku odvija bez većih problema, a kao jednu od poteškoća naveo roditelje koji, iako bošnjačke nacionalnosti, biraju da decu školuju na srpskom jeziku.
“Nekada roditelji upisuju djecu stihijski kod bolje učiteljice. A šta to tačno znači, saznaće se tek u godinama kada to dete, kao samosvesni Bošnjak koji ima određena znanja o vlastitom identitetu sutra bude na važnoj društveno-političkoj poziciji“, zaključio je Šemsović.
Ranije danas, članovi Predsedničkog saveta BNV održali su sednicu posvećenu ovom važnom jubileju.
A. Bajrović
Foto: Bošnjačko nacionalno vijeće