On je na konferenciji za novinare rekao da će samo tako predsednik Srbije Aleksandar Vučić postaviti stvari na svoje mesto.
“Bošnjaci i Albanci u Srbiji imaju mnogo problema i nerešenih pitanja. Ovakav položaj Bošnjaka u Srbiji je neizdrživ i neprihvatljiv i zato smo poslali pismo predstavnicima Velike Britanije, Amerike i Evropske unije da se u procesu realizacije francusko-nemačkog sporazuma uključi rešavanje i naših pitanja“, rekao je Ugljanin.
Kako je kazao, traže princip simetrije i reciprociteta, bez diskriminacije u pravima i bez favorizovanja bilo kojeg naroda ili nacionalne zajednice.
“Za Bošnajke tražimo institucionalnu saradnju, a ne prazne priče koje su govorili svi dosadašnji premijeri i predsednici, a čujemo da ih još uvek pričaju. Velikosrpska politika zasniva svoju nakaradnu laž na tome da u Srbiji svi uživaju sva moguća prava po evropskim standardima, a jedino Srbima nešto fali u Bosni i na Kosovu“, rekao je Ugljanin.
Lider SDA Sandžaka je na pitanje portala Free media rekao da Bošnjacima u Srbiji još uvek nije priznato ranije stečeno pravo naroda, te da regija Sandžak još uvek nije dobila svoj status.
“Maćehinski odnos predsednika Srbije i premijerke je vrlo drzak i neprihvatljiv prema građanima svoje zemlje. Mi dajemo predlog koji sam izneo za rešenje trajnog i stabilnog i pravednog mira na Balkanu“, rekao je on, odgovarajući na naše pitanje šta konkretno Bošnjaci zameraju državnom vrhu Srbije.
On je istakao da je tokom nedavnog sastanka u Prištini premijera Kosova Aljbina Kurtija, sa predsednikom Partije za demokratsko delovanje Šaipom Kamberijem, obavestio da Bošnjaci i Albanci nisu zadovoljni svojim statusom u Srbiji.
“Sa Kurtijem smo razgovarali o francusko-nemačkom sporazumu i on nas je upoznao sa njegovim okvirnim principima. Ovaj evropski predlog za normalizaciju odnosa između Srbije i Kosova je jasan i sveobuhvatan. Zaštita nacionalnih manjina pominje se jasno i nedvosmisleno pominje već u trećoj rečenici ovog sporazuma, a zajednica srpskih opština se uopšte ne pominje“, rekao je Ugljanin.
On je dodao da su od Kurtija tražili da u nastavku implementacije ovog sporazuma obezbedi reciprocitet u pravima nacionalnih manjina i svih zajednica.
“U razgovoru smo kontantovali da i Ahtisarijev plan uopšte ne pominje opštine sa nacionalnim predznakom, već saradnju među opštinama. Predlagači sporazuma su se usaglasili da za trajan mir, sigurnost, regionalnu saradnju i stabilnost u Evropi i Zapadnom Balkanu treba da postoji simetrija prava, a ne privilegovan pristup jednoj manjinskoj zajednici“, rekao je Ugljanin.
Premijerka Srbije Ana Brnabić ocenila je ranije danas za Radio televizuju Srbije (RTS) Ugljaninov i Kamberijev sastanak sa Kurtijem kao “pokušaj destabilizacije centralne Srbije i jedan od vidova manipulacije sa Zajednicom srpskih opština”.
A. Bajrović