Efendija Nicević za portal Free media kaže da je na minari džamije nekada postojalo gnezdo roda (tur. leylek), te da je po tome postala poznata u narodu.
“Inače, u istorijskim spisima naziva se Ahmed-beg džamija. Više puta je rušena, paljena, skrnavljena, a poslednji put džamiju je obnovio Ahmed-beg, pa se zato i naziva po njemu. Prema narodnim predanjima, u ovoj džamiji je klanjao ikindiju namaz sultan Mehmed Fatih, kada je krenuo u pohod na Bosnu”, rekao je Nicević.
On pojašnjava da ova džamija ima lep i veliki harem, u kojem se nalazi i vrtić Predškolske ustanove Reuda.
“U haremu imamo i mejtaš, kamen na kojem se spuštaju oni koji presele na bolji svet. U dvorištu je i česma, hajrat, koja je jedan od simbola ove naše lepotice. Pre tri-četiri godine smo rekonstruisali kameni zid i ogradu oko džamije, koja je urađena u starinskom stilu, a osvežili smo i samu unutrašnjost džamije”, rekao je Nicević.
Fahir ef. Nicević
Pojašnjava nam i da su ulazna džamijska vrata u arabeska stilu niska, da bi džematlije ulazile sa poniznošću u ovu božiju kuću.
“Džamija je u užem gradskom jezgru i pokriva blizu 500 domaćinstava. U unutrašnjosti može da stane od 100 do 120 džematlija. Proširili smo malo gornji sprat, mahfil, i omogućili da može da stane bar još jedan saf džematlija. Takođe, uradili smo i džamijski mimber, postavili nove tepihe”, rekao je on.
Posebno je ukazao na džamijski mihrap, koji je urađen u starinskom stilu, kao i cela džamija.
Drugi sprat džamije, mahvil, koji je namenjen ženama, one retko koriste, upravo zbog velike posećenosti ovog objekta od strane vernika, koji često klanjaju i vani.
U okviru džamije postoji mektep, u okviru kojeg se izvodi pouka svake svake subote i nedelje.
Efendija Nicević je pozvao sve džematlije, ali i ostale građane koji do sada nisu posetili Lejlek džamiju da je obiđu u uvere se u sve njene lepote.
Džamija je otvorena i za turiste, koji zbog blizine Autobuske stanice često navraćaju, jer je mnogi vide kao simbol ove čaršije, koji oslikava istoriju Novog Pazara.
Cilj emisija je da predstavljanjem nekoliko džamija i crkvi u Novom Pazaru i Tutinu utičemo na njihovo očuvanje, ali i versku toleranciju, približavanje i povezivanje Bošnjaka i Srba na ovim prostorima. Projekat “Zvucima bogomolja“ realizuje Udruženje građana Free Media, uz sufinansiranje iz Budžeta Republike Srbije – Ministarstva informisanja i telekomunikacija. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.