Političar Edin Zećirović rođen je u Vitomirici kod Peći, a poslednjih 20 godina živi u Novom Pazaru. Najprije je studirao u Podgorici, koju je napustio zbog, kako kaže, izraženog nacionalizma, da bi zatim studije nastavio u Nišu, gdje je završio Građevinsko-arhitektonski fakultet. Aktivno je učestvovao u političkom dijelu pokreta kojeg je osnovao i predvodio rahmetli muftija Muamer Zukorlić. Politički angažman počeo je prije 15 godina, u Bošnjačkoj demokratskoj zajednici (BDZ), potom Bošnjačkoj demokratskoj zajednici Sandžaka (BDZS), Stranci pravde i pomirenja (SPP), a danas je na čelu Grupe građana Građanski pokret Sandžaka (GPS). Odbornik u Skupštini grada Novog Pazara je od 2016. godine do danas. Kao član SPPa-a obavljao je funkciju državnog sekretara u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastukture od 2016. do 2020. Trenutno radi kao profesor u Školi za dizajn tekstila i kože.
Free media: Na koji način će se GPS odrediti prema predstojećim izborima? Hoćete li podržati studentsku listu? Koje opcije razmatrate?
Zećirović: Smatram da je period pred nama izuzetno nepredvidiv, uključujući i očekivanja i pravce kojima može krenuti “studentska lista”. Mi smo se po ovom pitanju izjašnjavali jasno i nedvosmisleno više puta, što retorički i ideološki, što konkretnim aktivnostima, od samog početka studentskih protesta pa sve do danas. Gajimo nadu da će studentski pokret, a samim tim i studentska lista odoljeti sve žešćim nasrtajima, kako ekstremne levice, jednako i ekstremne desnice, smatrajući da bi utapanjem i prepuštanjem bilo kom ekstremu cijela jedna generacija sebi presudila novih četrdesetak godina lutanja, tumaranja, golgote, razočaranja i propadanja, slično kako se to dešavalo/a ovoj “memorandumskoj” generaciji koja je na izdisaju svojih promašaja i katastrofa. Rado i svim kapacitetima ćemo podržati i pomoći studentsku listu ukoliko ona nađe ispravnu mjeru i bude istinski reprezent ovog sdudentskog i opštedruštvenog bunta. U slučaju da je kidnapuju i zloupotrijebe ekstremi, naći ćemo načina da to prepoznamo i obznanimo javnosti, a nakon toga adekvatno reagovati.
Free media: U kakvom se stanju trenutno nalazi vlast u Novom Pazaru? Šta joj najviše zamjerate?
Zećirović: U stanju koje reprezentuje svu ovu dubinu ideološko društvene krize i svega onoga što proizilazi iz toga. Ova vlast, partije koje je sačinjavaju, njeni privesci (javni i zakulisni), kao i njihovi lideri i predstavnici, apsolutno nemaju pojma kud vode ovaj grad, ovo društvo i ovu državu, jer su politike i odluke koje iz njih prozilaze krajnje banalizovane i brutalno komercijalizovane. Ubijeđen sam da pošteni i iole zdravi ljudi unutar ove vlasti jedva čekaju da se ova agonija okonča, naročito oni koji, po osnovu funkcija koje obavljaju, iz prve ruke svjedoče stepenu i vrsti katastrofa koju ova vlast proizvodi. Najviše joj zamjeram beskrupuloznost pri obračunima sa svima koje označe kao opasnost po ovu vlast. Ta beskrupuloznost, kao i metode, nimalo nisu naivne, ovakvim tempom i odnosom bi mogle da poprime najmonstruoznije oblike, što bi izazvalo dugoročnije posljedice. Kreiranje i uspostava atmosfere nesmenjivosti vlasti sakati svako društvo i gura ga na civilizacijsku marginu, a ja smatram da nam tamo nikako nije mjesto.

Free media: Kako biste okarakterisali djelovanje opozicionih partija u Novom Pazaru?
Zećirović: Voljeli bismo da su više opozicione i da manje koketiraju sa režimom i partijama na vlasti, jer bismo brže oborili vlast i dobili priliku za resetovanje društveno političkog sistema. Ovakvim odnosom čine uslugu vlastima, učestvuju u održanju režima, krnje ugled i kapacitete opoziciji, zbunjuju građane, produžavaju agoniju i produbljuju apatičnost i apstinenciju značajnog broja građana. Na ovaj način nas koji, svim snagama i uz ogromne rizike i nedaće, ustrajavamo u autentičnom opozicionom djelovanju izlažu ogromnom pritisku, a ponekad i „legitimnom“ metom režima.
Free media: Iz Vaše perspektive, u kakvom se položaju danas nalazi studentski pokret u Novom Pazaru?
Zećirović: Bojim se da je jedan dio studentskog pokreta, i to ne samo u Novom Pazaru, kidnapovan od strane vlasti, drugi dio od onih koji poduže vremena glume opoziciju a realno su privezak i pomagač vlasti, a treći – onaj najautentičniji dio je izmoren, izvaran i izguran na periferiju dešavanja i prilike donošenja odluka, što predstavlja najveću opasnost. Svjestan od samih početaka, svega ovoga, Građanski pokret Sandžaka nije želio da se direktno upliće i nameće studentskom pokretu u Novom Pazaru, jer smatramo da bi zloupotreba jedne ovako velike i plemenite – generacijske šanse za suštinskom promjenom, bio najveći vid zločina jedne generacije i društva spram svoje budućnosti. Podsjećam da studentski pokret u srbiji za zaštitnike i partnere ima svoje profesore, širu akademsku i intelektualnu zajednicu, kulturne, sportske i vjerske djelatnika, dok su studenti u Novom Pazaru, na žalost, i dan danas prepušteni beskrupuloznoj nemani ovog režima, izuzimajući par rijetkih – rijetkih pojedinaca. Ovo poslednje, sa dubokom zabrinutošću, vidim kao jednu od najvećih slabosti i najdubljih rana ovog društva.
Free media: Kako gledate na nedavno usvojenu Deklaraciju o zabrani geoloških istraživanja i rudarenja? Koje su prednosti, a koje mane tog dokumenta i zbog čega ste ga podržali? Da li ga vidite kao korak naprijed?
Zećirović: Deklaraciju i sve vezano za nju vidim višeznačno. Kao pokušaj vlasti da preko svojih koalicionih partnera umiri javnost i amortizuje gubitak glasova po ovoj temi. Kao pokušaj pojedinih političkih aktera da se predstave samostalnim u svojim odlukama i politici zastupanja društvenih interesa, što je u stvarnosti i praksi notorna neistina. Kao pokušaj pojedinih aktera, servilnih prema vlasti, da predstave sebe kao jedine ili najvažnije koji mogu rješavati ovo pitanje, kako bi od ove teme kreirali politički i populistički kapital sa kojim će, kada dođe vrijeme, potrgovati. Sam tekst deklaracije je prihvatljiv i u njemu nema spornih mjesta, zato smo ga i podržali, izbjegavajući da dodatno zbunjujemo javnost izdvojenim mišljenjima ili šturim i jalovim amandmanima.

Free media: Smatrate li da su blokade deponija u Sjenici i Novom Pazaru ispolitizovane?
Zećirović: Zavisi šta podrazumijevate pod pojmom politizacije. Ja pod politizacijom podrazumijevam izmišljanje i fingiranje problema tamo gdje ih suštinski nema, ili njihovo predimenzionisanje u odnosu na stvarnu mjeru. Problemi sa odlaganjem otpada u sandžačkim gradovima su daleko hroničniji i dugoročno opasniji nego se uopšte i mogu sagledati u ovom trenutku. Po meni blokada ovih nesanitarnih i antihumanih smetlišta, kao vid očajničkog gesta malog broja vanredno hrabrih i ustrajnih ljudi, su još jedan pokazatelj više da je institucionalni život ovih gradova i građana u njima potpuno razvaljen, ubijen i satrt.
Free media: Koji su Vaši ideali u političkom životu? Kakav Novi Pazar treba da bude za 10 godina, a da je to istovremeno i realno ostvarivo?
Zećirović: Naši politički ideali se baziraju na uređenom građanskom društvu jednakih šansi i odgovornosti koja je srazmerna društveno administrativnoj poziciji na koju neko dobrovoljno pristine, a prije toga, bez malverzacija, pritisaka, ucjena i štele dobije društveni legitimitet.
Novi Pazar bi za desetak godina trebao da bude društveno, politički, administrativno, infrastrukturno i institucionalno, jasno i precizno uređen i među pet najvećih gradova EU- Srbije, u kome se društvo ne zlostavlja, izrabljuje i degradira partijskim knjižicama, već koji prepoznaje, podržava i razvija individualne talente svakog zainteresiranog pojedinca i uvezuje ih u kolektivni prosperitet društva a ne u uskoprofitersku izrabljujuću stranačku organizaciju.

Free media: Kako gledate na odnose Islamske zajednice u Srbiji i džematima u dijaspori?
Zećirović: Smatram da ne samo po liniji Islamske zajednice, već i po ostalim linijama trajno guramo dijasporu od Sandžaka, što je izuzetno zabrinjavajuće sa više aspekata. Oni koji dijaspori “ogade“ društveno-politički život i prekrate interesovanje, a samim tim i učešće, naše dijaspore spram Sandžaka, čine nemjerljivu, generacijsku štetu. Naši ljudi iz dijaspore većinu svojih snova i uspjeha vezuju za Sandžak. Ovdje grade komfornije kuće, ljepše džamije, probijaju i asfaltiraju puteve, vrlo često čak i uz tihu konfrotaciju sa onim članova porodice koji nisu rođeni ovdje i svoje snove ne vezuju primarno za Sandžak. Ako se u ovoj generaciji raskine ili otanji ta veza, mnogo teško, da ne kažem nikako, se može kasnije uspostaviti. Tu odgovornost ne snosi samo IZ, več bismo je trebali svi imati na umu.

Free media: Da li je odlaskom Aladina Paučinca iz redova GPS-a došlo do značajnih promjena u vašem radu, organizaciji, broju aktivnih članova ili u podršci koju imate među građanima?
Zećirović: Aladin nije osnivao, samim tim nije ni napustio Građanski pokret Sandžaka, već se sa nekoliko svojih prijatelja i poznanika pridružio i dao zaista veliki doprinos kandidovanju izborne liste grupe građana na posljednjim lokalnim izborima koja je nosila naziv „Građanski pokret Sandžaka – Za život dostojan čovjeka“. Poštujući dogovor kojeg smo postigli u širem krugu ljudi koji su uzeli učešća u tom izbornom ciklusu, kao i zbog doprinosa koji je tada učinio, nudio sam, na zvaničnom sastanku, da se nakon godine dana početkom 2025. godine povučem sa odborničke pozicije, kako bi on, kao drugi na listi, dobio priliku da iskaže svoje političke i društvene stavove, što je on odbio. Nedugo zatim je obznanio da se povlači iz, nama u GPS-u do danas, nerazjašnjenih razloga. Nekolicina ljudi koje i danas poštujem su se nakon toga povukli iz aktivnog djelovanja i učešća u promociji politika Građanskog pokreta Sandžaka, što mi je naravno žao. U međuvremenu se priključio jako značajan broj ljudi koji su postali promoteri i nosioci ideja Građanskog pokreta Sandžaka, tako da u organizaciono-aktivističkom smislu nismo imali poteškoća.
Free meda: Kako gledate na prigovore pojedinih oponenata koji Vam u javnom prostoru spočitavaju to što niste iz Novog Pazara?
Zećirović: Na taj pokušaj stigmatizacije gledam sa pozitivne strane. Drago mi je što mi među najkrupnijim zamjerkama i “mahanama“ ističu to da sam iz Vitomirice, te da nisam Novopazarac. Na drugoj strani dovoljno dugo sam ovde sa svojom užom porodicom te sam siguran da je značajan broj građana imao priliku da me, kroz prijateljstva, komšiluk, poslovanje, kolegijalne odnose, kroz moju suprugu i naše petoro djece, upozna i uvidi ko sam i kakav sam. Sem toga smatram da sam dovoljno dugo pod lupom javnosti, nekada možda i previše eksponiran, te da je i na taj način bilo prilika da se uvidi i izmjeri mnogo šta. Ja se borim za Novi Pazar i Sandžak u kojem se mjeri ko je šta sa sobom donio, u smislu poštenja, poštovanja, truda, spremnosti na požrtvovanje, a ne za Novi Pazar koji se koristi kao paravan iza kojeg će se kriti i kojim će se potrpavati sva zloba i pokvarenost na koju je neko spreman. Nisam došao u Novi Pazar da bih ga stavio u torbu i nekud ponio, već sam ga sa svojom porodicom dobrovoljno odabrao kao mjesto za život i zato sam i spreman na ovakvu i ovoliku borbu, jer želim da to bude ovom društvu i svoj našoj djeci najbolje mjesto za život.
Free media: Šta građani mogu da očekuju od Vas u narednom periodu?
Zećirović: Vjeru u bolje sutra i ustrajnost u borbi da se to i ostvari, uz napomenu da sve to neće samo te da trebamo svi zajedno dati doprinosa na tom putu.
A. Šaljić




