Weather Data Source: 30 days weather Novi Pazar

Novi Pazar, Sjenica i Tutin traže hitnu intervenciju Vlade

Čelnici Novog Pazara, Sjenice i Tutina uputili su danas zajednički dopis Vladi Srbije, kojim traže hitnu intervenciju i pomoć u oblasti upravljanja otpadom.

U dokumentu, koji su potpisali gradonačelnik Novog Pazara Nihat Biševac i predsednice opština Sjenica i Tutin, Mersija Camović Rebronja i Selma Kučević, navodi se da problemi ovih lokalnih samouprava prevazilaze njihove kapacitete.

Oni traže:

  • Obezbeđenje prelaznog rešenja za period do izgradnje regionalne deponije, uključujući delimično ili potpuno finansiranje troškova transporta i deponovanja komunalnog otpada na najbliže sanitarne deponije.
  • Aktivnije uključivanje Ministarstva za zaštitu životne sredine na puštanje u rad sanitarne deponije “Banjica” kao i pronalazak nove lokacije za Centar za upravljanje otpadom za opštine Novi Pazar, Raška i Tutin.
  • Da Vlada u najkraćem roku zakaže sastanak sa predstavnicima sve tri lokalne samouprave, kako bi se utvrdila dinamika i izvori finansiranja za trajno rešavanje ovih problema.

“Opštine Sjenica, Tutin i Grad Novi Pazar nemaju rešen sistem upravljanja komunalnim otpadom u skladu sa zakonskim standardima. Sve tri lokalne samouprave koriste nesanitarne deponije koje predstavljaju neposrednu opasnost po zdravlje građana, zagaduju vodotoke, zemljište i vazduh, i koje su predmet opravdanog nezadovoljstva lokalnog stanovništva“, navodi se u dopisu.

Naglašavajući da je situacija hitna i da je Sjenici na snazi vanredna situacija zbog smeća na ulicama, čelnici ovih sandžačkih opština upozoravaju da “dalji zastoj u rešavanju problema može dovesti do eskalacije nezadovoljstva građana i produbljivanja krize”.

Podsećaju, pozivajući se na Ustav Republike Srbije i Zakon o upravljanju otpadom, da rešavanje pomenutih problema nije samo obaveza lokalnih samouprava već i Vlade Republike Srbije.

Lokalne samouprave su, kako navode, odradile sve što je u njihovoj nadležnosti, vezano za Novi Pazar, Rašku i Tutin i projektno-tehničku dokumentaciju za regionalni centar za upravljanje otpadom “Milatkoviće” kao i projekat sanacije i rekultivacije nesanitarne deponije Golo Brdo.

Takođe, podsećaju da su opštine Nova Varoš, Sjenica, Prijepolje i Priboj pristupile izgradnji regionalne sanitarne deponije “Banjica”, i trajnom zatvaranju nesanitarnih deponija na teritorijama pomenutih opština.

Osim Vladi i premijeru Đuri Macutu, zajednički dopis uputili su i predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, Ministarstvu za zaštitu životne sredine i ministarki Sari Pavkov, ali i bošnjačkim ministrima Huseinu Memiću i Usami Zukorliću.

S. Ljajić

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Najnovije vesti