U njihovoj porodici Bajram označava poseban duhovni događaj kojim se zaokružuju sva ona dobra dela koja su činili tokom meseca Ramazana.
„Kao da nekakvim oreolom pokušavamo da obuhvatimo sve te naše ibadete na ovaj poseban dan, naš post, naše dove, dobročinstva i sva naša dobra dela koja smo učinili tokom Ramazana, sa svrhom da izađemo bolji iz tog meseca. Ako jesmo bolji, onda i da ostanemo takvi“, kaže za portal Free media Muamera, koja je svoje muške članove porodice, supruga Izeta i sinove Adema i Amara, rano jutros ispratila na bajram namaz.
Oni su, kao što običaji nalažu, nakon bajram namaza obišli mezarje, a potom i najbliže članove rodbine.
„Obavezno pratim centralni prenos bajram namaza, to mi nekako obogati i oplemeni jutarnju atmosferu dok pripremam nešto sasvim lagano za doručak, koji mi praktikujemo, jer posete rodbini pre bajramskog ručka znaju da potraju. Obavezna je i jutarnja kafa uz slatkiše pripremljene za goste, koje mi ujutru prvi probamo“, priča nam ona.

Muamera priprema bajramsku trpezu
Dodaje da sa izvesnom dozom sete ispraćaju Ramazan i dočekuju Bajram, koji za ovu novopazarsku porodicu nije samo trenutak slavlja, već ima dublju duhovnu vrednost.
„Danas je novi ritam, sve je novo u odnosu na ono što smo činili tokom meseca Ramazana i nadamo se da smo izašli i telesno i duhovno pročišćeni. Molimo Allaha da nam se ono što smo uložili u taj mesec ukabuli i u sevape upiše, jer smo svesni svakog trenutka da On gleda u naša srca, probira ono što je naš iskreni nijet, a ne ono što se ceni kroz nekakva dunjalučka merila“, kaže Muamera.
Naglašava da je zahvalnost jedan od najvažnijih elemenata ovog Bajrama.
„Vernici zahvaljuju Bogu na snazi i strpljenju koje su imali tokom posta i na svim blagodatima koje im je podario. Bajram je prilika da iskažemo saosećanje i pružimo pomoć drugima kroz sadekatul-fitr, odnosno milostinju za siromašne, što dodatno naglašava važnost zajedništva i solidarnosti“, podseća ona.
Kao jedina žena u porodici, Muamera bajramske pripreme započinje još u poslednjoj trećini Ramazana.

Muamera i Izet Mulić
„Prilično se mi žene potrudimo da pročistimo kuću, osvežimo ambijent, da budemo spremne da i na taj način pokažemo koliko cenimo ovaj blagdan. Želimo da ambijent u kome boravimo oplemenimo na različite načine, ali je najbitnije da nam je kuća čista, da u njoj borave čisti i iskreni ljudi. Jedan deo vremena odvojim za pripremanje bajramskih jela, manje za nas kao ukućane, ali više što očekujemo goste da nas obiđu i da im širom otvorimo svoj dom, jer dočekati musafira jedan je od imperativa u islamu“, navodi ona.
Prvi gosti su im obično mališani, koji po nekom vlastitom tempu, od jutra do akšama, organizovano u grupama zvone od vrata do vrata, razdragano oglašavajući svečanost ovog posebnog dana.
„Za najmlađe musafire, koji ponekad i uđu, ali vrlo retko, jer obično stoje pred vratima, spremne su bonbone i čokoladice. Zanimljivo je da se i oni danas kreću u džematu. Obično su to grupice dečaka i devojčica, prelepo odevenih, nasmejanih, nurli lica, kao da nam meleci dođu pred vrata kad poviču ono, od Bajrama do Bajrama“, priča nam Muamera uz osmeh.



Bajramske poslastice
Za ovu produhovljenu i skromnu ženu bajramski ručak ima posebno važnu simboliku i kako kaže, ne mora biti izdašan i raznolik, u smislu pripreme previše različitih jela.
Na njihovoj trpezi je pita zeljanica, koju njeni sinovi posebno vole i punjene paprike, nekada to budu mantije ili đuveč, uz neizostavne čorbice i salate.
„Ponekad se desi da dođu i iznenadni gosti pa smo srećni da imamo čime da ih ponudimo da nam se pridruže za sofrom. Inače, naša bajramska sofra, nije samo sofra za kojom delimo obroke, već je to mesto susretanja, odnosno mesto gde mi upućujemo našu zajedničku dovu Allahu dž.š. mesto gde se pogledamo u oči kao članovi porodice i osetimo tu međusobnu povezanost, privrženost, ljubav i podršku“, objašnjava Muamera.

Deo novopazarske porodice Mulić
Od slatkih jela ona obično priprema baklavu ili dudove, kadaif i sutlijaš, koji njeni ukućani vole uz neizostavne hurme i kleku.
„Na svaki mogući način pokušavamo da oživimo ono što će nas približiti našem poslaniku i načinu Njegovog života, i to je obično zastupljeno i na našoj skromnoj trpezi. U poslednje vreme i sitni kolači su se pokazali kao praktični za goste koji žure i nemaju vremena da se duže služe“, kaže ona.
Prvog dana Bajrama Muliće posećuje uglavnom uža rodbina, a najveći broj gostiju očekuju sutra.
„Drugi dan Bajrama je udarni u mom domu što se poseta tiče, jer tada dolaze komšije i šira rodbine. Najdraža mi je poseta mojih daidža, kojih je bilo pet, a sada nažalost trojica, ali koji imaju svoje sinove i unuke, pa to bude po petnaest, dvadesetak ljudi. Oni onako odjednom uđu u moj dom donoseći mi silnu radost i blagostanje. Kao da me Sunce ogreje kad ih vidim. To mi je, kao njihovoj odivi neko posebno zadovoljstvo, koje ja možda i ne zaslužujem toliko, ali njima se ponosim“, ističe ova skromna vernica, po profesiji defektološkinja sa izraženim talentom za umetnost.
Kao neko ko u svemu traži dublji smisao, za ovu plemenitu ženu je posebno važno očuvanje rodbinskih, ali i komšijskih i prijateljskih veza.
„Dočekivanje gostiju je posebna čast i zadovoljstvo. Svaki musafir nam dolazi sa izvesnom nafakom donoseći blagostanje, a odnosi musibete, odnosno grehove iz našeg doma i zato se radujemo svakom insanu koji nam dođe od Bajrama“, kaže ona.

Porodica Mulić na okupu
Dom Mulića je otvoren za posete tokom prva dva dana Bajrama, jer trećeg dana se ovaj blagdan obično obeležava radno.
„Žene su danas većinom zaposlene i retko koja može baš da ima slobodan i treći dan Bajrama. Ta prva dva dana, nekako se iznađe način da budemo u kući. Ja obično moje posete obavim po akšamu, mada nekada i u to vreme imam goste. Vešeras nameravam prvo da posetim i obradujem moju majku, koja je, hvala Bogu još uvek živa“, planira ova produhovljena Novopazarka.
Ramazanski Bajram se obeležava 1. ševala, desetog meseca po muslimanskom lunarnom kalendaru, a čestita se „Bajram mubarek olsun“.
Kurban Bajram je drugi najveći muslimanski blagdan koji nastupa dva meseca i deset dana nakon ovog ramazanskog Bajrama.
S. Ljajić