Iz ovog nacionalnog organa su saopštili da je DUNP u poslednjem periodu napravio niz koraka koji su u potpunoj suprotnosti s dosadašnjim dogovorima i interesima zajednice u kojoj se nalazi.
“Počevši od do kraja neizdefiniranih sporazuma s tuzlanskim univerzitetom, navodno u cilju pokretanja zajedničkog studijskog programa Bosanski jezik i bošnjačka književnost, koji će uprava DUNP sama devalvirati na sastanku u resornom ministarstvu u Beogradu, preko pritiska da studijski program Srpska književnost i jezik bude bez ičega od bošnjačke književnosti i kulture, pa do najnovijeg događaja, naučne konferencije ‘Srpski jezik i srpska književnost od srednjeg veka do danas’”, naveli su oni.
Oni tvrde da na pomenutom skupu nema ničega što odgovara potrebi Sandžaka ili potrebi Bošnjaka, te da sve teme isključivo propagiraju jednonacionalni koncept jezika i književnosti.
“Činjenica da se pojavljuje poneko ime bošnjačkog pisca služi zamagljivanju slike, jer su prisutni samo oni koje historija srpske književnosti tretira kao isključivo srpske pisce. Umjesto da bude organiziran skup i o srpskoj i o bošnjačkoj književnosti i o bosanskom i o srpskom jeziku, DUNP i organizatori skupa provode apsolutno mononacionalnu i ideološki zasnovanu naučnu” konferenciju”, piše u saopštenju BNV-a.
Oni ističu da na ovaj skup nisu pozvani istraživači iz Sarajeva, Tuzle, Zenice, Mostara i Bihaća.
“Uzevši u obzir sve navedeno, kao i krajnje loše međuljudske odnose na Univerzitetu, koje Uprava već duže vremena proizvodi, odlazak domaćeg kadra, onemogućavanje napredovanja, te konstantno urušavanje ove visokoškolske ustanove, tražimo hitno uvođenje prinudne uprave u ovoj ustanovi”, zaključeno je u BNV-u.
Na DUNP je danas počela dvodnevna Međunarodna konferencija „Srpski jezik i srpska književnost od srednjeg veka do danas“, koja je okupila preko 90 učesnika iz zemlje i inostranstva.
Iz ove visokoobrazovne ustanove je saopšteno da će konferencija obuhvatiti teme vezane za jezik i govore na prostoru jugozapadne Srbije, jezik srpskih pisaca na tom području, odnose između usmene i pisane književnosti, Novi Pazar u književnosti i pravce savremene srpske i južnoslovenske književnosti.
A. Šaljić