Podeljeni u tri grupe, odnosno tri štanda, učenici završne godine Farmaceutskog smera su na prezentaciji povodom Međunarodnog dana farmaceuta izveli nekoliko zanimljivih eksperimenata, pokazujući na taj način stečena znanja i veštine tokom školovanja.
Učenica Amina Ćosović kaže za portal Free media da je zadovoljna što je upisala baš taj smer, te ističe da će više od polovine njenog odeljenja upisati Farmaceutski fakultet.
’’Upravo je praksa ključ za lakše učenje, iako je gradivo obimno, jer imamo čak 19 predmeta u prvoj godini. Posebna je draž dodirnuti i posmatrati proizvode koje smo ručno izradili. Svakog utorka imamo vežbe i sve što smo teoretski naučili kasnije možemo praktično da primenimo. To je razlog zašto ovaj smer nije toliko težak, iako ima mnogo da se uči“, kaže ova učenica.
Na štandu oblasti farmaceutske hemije prikazano je nekoliko zanimljivih eksperimenata, među kojima i „duh iz boce“ za koji su učenici koristili dve supstance, vodonik-peroksid i morgan (IV) oksid.
Tokom izvođenja tog eksperimenta došlo je do burnije reakcije, zbog toga što su, kako je objasnila jedna od profesorica Mirala Škrijelj, učenici dodali malo veću količinu jedne supstance.
“Tu je bila malo burnija reakcija, jer su deca slobodnom rukom dodala malo više supstance nego što je potrebno. Međutim, treba naglasiti da su u pitanju učenici četvrte godine, koji izuzetno dobro znaju kako da se ponašaju u skladu sa burnom reakcijom“, objasnila je ona.
Istakla je da su zapravo učenici pokretači i idejni tvorci načina na koji je u ovoj školi obeležen Dan farmaceuta, a da su im predmetni nastavnici pomogli da ideje sprovedu u delo.
„Dan farmaceuta odlučili smo da obeležimo time što smo više angažovali učenike, jer oni već imaju taj osećaj šta znači biti farmaceutski tehničar, a sutra i farmaceut. Tokom predhodnih nedelja oni su izradili čak 200 preparata, a svako ko se bavi tim poslom zna koliko je to težak posao”, rekla je Škrijelj.
Na štandu farmaceutske tehnologije prikazan je proces pravljenja Pavlovićeve masti, dok su posetioci na štandu farmakognozije mogli da vide raličite vrste lekovitog bilja i njihovu primenu.
Direktorica ove škole Anela Halilović Šemsović rekla je da im je želja da od svojih učenika naprave stručnjake koji će biti na prvoj liniji odbrane u Novom Pazaru.
„Želja mi je da svi shvatimo da su upravo učenici u centru ove priče i da je njihovo sticanje znanja naš osnovni posao. Oni su danas na najbolji način predstavili našu školu“, rekla je direktorica.
M. Smailović / S. Ljajić