Monografija “Kultura svih ili kultura za sve“, autorke Nine Aksić, naučni je rad o veoma razvijenom institucionalnom amaterizmu za vrijeme socijalizma u Novom Pazaru, dok se monografija Hasne Ziljkić pod nazivom “Festival stvaralaštva mladih 2009-2019“ bavi ovom prepoznatljivom manifestacijom, koja godinama afirmiše talente novopazarskih učenika.
Ova monografija sadrži podatke o organizatorima, prosvjetnim radnicima, zapaženim nastupima i važnim ličnostima, koje su pomogle da se ova manifestacija iz godine u godinu održava.
“Ovo je i način da se odužimo ljudima iz kulture i ljudima u obrazovanju, a naravno i našoj djeci i omladini koja je učestvovala u svemu tome i koja je stvarala jednu lijepu sliku kulture u Novom Pazaru“, rekla je autorka monografije i viši naučni saradnik u Etnografskom institutu SANU Nina Aksić.
Svojom monografijiom ona je obuhvatila period od 1945. do 1991. godine i opisala djelatnosti različitih kulturnih instutucija, među kojima su tadašnje novopazarsko pozoriše, tadašnji gradski centar za kulturu, bioskop, školske sekcije, horovi i tome slično.
“Amaterizam u Novom Pazaru u tom periodu je specifičan po tome što je bio razvijen, mnogo razvijeniji nego u drugim gradovima i to nije samo zbog većeg broja stanovništva već i zato što je bio razgranat. Tada je postojala Smotra amaterizma, ono što je danas Festival stvaralaštva mladih, a što nije postojalo u drugim gradovima. I još tada je ta manifestacija okupljala zaista veliki broj djece i mladih uopšte“, rekla je Aksićeva.
Ona je podsjetila i na Festival omladinskih horova Srbije, kao još jednu značajnu republičku manifestaciju koja je zajedno sa drugim manifestacijama u Novom Pazaru činila veliko bagatstvo.
Monografije se periodima koje obrađuju nadovezuju jedna na drugu i dragocjeni su hronološki pregledi o velikom segmentu kulture grada Novog Pazara.
Kao koordinatorka, Hasna Ziljkić je praktično od samog početka Festivala stvaralaštva mladih pa je samim tim i neko ko je sakupljao dokumente sa svim mogućim podacima o nastupima, učesnicima i saradnicima za svaku godinu.
Tako je nastala građa za monografiju “Festival stvaralaštva mladih 2009-2019“, čija je ona autorka.
“Svi očekuju da je to neka mala knjiga, ali kad vide da ona ima 440 stranica onda se malo iznenade, a logično je da jedna manifestacija koja ovoliko dugo traje zavređuje ne jednu monografiju, već i da postoji monografija za svaku godinu posebno“, rekla je Ziljkićeva.
Ona je podsjetila da oko 3.000 učenika svake godine nastupi na sceni Kulturnog centra, a da je neophodno još više podržavati amaterizam.
“Nekada je amaterizam bio svesrdno podržavan od strane institucija, odnosno, bio je glavni segment kulture. Danas amaterizam dosta zavisi od entuzijazma pojedinaca i ukoliko ne bi bilo tog entuzijazma ne bi bilo ni usjeha. Naravno jedan od dokaza da postoji podrška institucija jeste i Kulturni centar koji je omogućio da postoji Festival stvaralaštva, ali je poruka ove promocije da sve to još više intenzivira“, rekla je Ziljkićeva.
Osim autora na promociji su govorili i viši naučni saradnik u etnografskom institutu SANU Srđan Radović, Umjetnički rukovodilac KUD-a Golija Goran Asović, koreograf i nekadašnji direktor Kulturno-prosvjetne zajednice u Novom Pazaru Nazim Ademović i profesorica srpskog i bosanskog jezika i književnosti Edina Arslanović.
Tokom izlaganja na promociji istaknuto da obje monografije čuvaju od zaborava istaknute kulturne radnike, pregaoce kulture i ljude koji su zaslužni za bogat kulturni život u gradu.
A. Šaljić