Oni su se na radionici „Ravnopravno, bez foliranja“ složili da je Novi Pazar idealno mesto za ovakve vrste edukacije, jer ima mnogo mladih.
Jedna od afirmisanih liderki, alumnistkinja Akademije ženskog liderstva (AŽL) Misala Zukorlić iz Novog Pazara rekla je novinarima da mladi ne treba da odustaju od svojih želja, da veruju u sebe i svoje ideje i da nauče da brane stavove na demokratski način, doprinoseći tako i svojoj zajednici.
„Nije važno da li ćete sutra odabrati da budete pekar ili inženjer, bitno je da volite to što radite i da u tome budete najbolji. Mi smo po prirodi rođeni jednaki, društvo nam nameće rodne stereotipe, ne samo u Novom Pazaru, već svuda generalno. Oni ne treba da budu prepreka mladim ljudima jer, mladi su tu da menjaju svet, a mi smo tu da ih podržimo“, poručila je Zukorlić.
Aktivistkinja tutinske Nevladine organizacije “Impuls” Dženeta Agović sa mladima je razgovarala o istorijatu aktivističkog pokreta u Sandžaku.
“Želela sam da ukažem da je duga istorija ženskog otpora prema nasilju i da se delovanje organizacija oslanja na neke žene koje su i svoje živote dale da bismo mi danas bili tu. Razmena je bila fantastična! Iznenađena sam koliko su mladi zainteresovani za ovu temu”, istakla je Agović.
Kako izgleda život u Sandžaku iz perspektive žena, šta bi trebalo i moglo da se menja kako bi se uspostvio bolji odnos u zajednici, neki su od ciljeva ovakvog projekta.
“Razgovarali smo o rodnoj ravnopravnosti, o tome kako učenici vide odnose među polovima, kako vide svoj razvoj. Pokušali smo da ih ubedimo da je važno da rodnu ravnopravnost prihvate i primene kao jedan koncept života, jer bez toga nema ekonomskog, niti napretka zajednice, a ni dovoljnog učešća žena”, smatra Miloš Đajić iz akademije koja organizuje ovakav događaj.
Direktorka Gimnazije Dženana Raždaginac ističe da ovakve radionice doprinose borbi protiv rodnih stereotipa i izgradnji društva jednakih mogućnosti.
„Devojke koje ranije razvijaju svest o svojim potencijalima imaju veće šanse da postanu sigurne liderke i inovatorke. Promovisanje ovih vrednosti doprinosi rušenju rodnih stereotipa i kreiranju ravnopravnijeg društva. To ih motiviše da se zanimaju za sebe, da donose odluke i prepoznaju svoj uticaj na zajednicu“, kaže ona.
Podseća da je i prošle godine realizovana slična radionica na kojoj su gostovale afirmisane preduzetnice iz Novog Pazara i Beograda.
Projekat „Svi imaju reč – zajedno za rodnu ravnopravnost u školama“ realizuje AŽL, u saradnji sa novinskom agencijom Beta, a uz podršku ministarstava prosvete i omladine i turizma, kao i Kabineta ministarke bez portfelja zadužene za rodnu ravnopravnost.
S. Ljajić