Na promociji priručnika u Bošnjačkom nacionalnom vijeću (BNV) rečeno je da će on biti od korisiti i svim nastavnicima bosanskog jezika koji nastoje da na sistematičan način prenesu gradivo i unaprijede govornu kulturu kod učenika.
Jedan od autora Adnan Bjelak kaže da su u priručniku predstavljeni brojni primjeri koje ljudi u govoru nepravilno koriste, ali su uz njih data i objašnjenja, odnosno ispravni primjeri.
“Bavili smo se onim što smo mi kao autori primjetili kao nedostatak u nastavnoj praksi i generalno u govornoj kulturi kod govornika bosanskoga jezika. Na ovaj način se nadamo da ćemo pomoći učenicima da steknu bolje govorne kompetencije i da ćemo olakšati nastavnicima da razvijaju te kompetencije kod svojih đaka“, rekao je on.
Jezička kultura o kojoj se govori u djelu po ocjeni autora spada u marginalizovana područja učenja jezika, zato priručnik ima za cilj da pomogne unapređivanju jezičke kulture i govoru Bošnjaka uopšte.
“Udžbenik može približiti gradivo nastave na bosankom jeziku i drugim slojevima društva, s obzirom da će čitaoci u njemu naći nešto više o historiji bosanskog jezika, o različitim varijacijama i promjenama, o dijalektima, o normi jezika i slično“, kaže Ersan Muhović.
On ističe da će priručnik biti značajna dopuna već postojećim udžbenicima.
Priručnik je štampan u izdanju Centra za unapređenje obrazovanja na bosanskom jeziku “Isa–beg Ishaković“, a kako je najavila direktorica ovog Centra Esma Brunčević u narednom periodu će priručnik biti promovisan i u školama.
“Primarni cilj Centra ‘Isa-beg Ishaković’ je stručno osposobljavanje zaposlenih u obrazovno-odgojnim ustanovama. To radimo kroz programe stručnog usavršavanja, ali i kroz izradu tekstualnih nastavnih sredstava“, rekla je Brunčevićeva.
Promocija ovog priručnika je dio programa kojim se obilježava 28. septembar, Dan Bošnjaka.
A. Šaljić