Weather Data Source: 30 days weather Novi Pazar

Završen ovogodišnji program stručne prakse

Uručivanjem sertifikata mladim stručnjacima iz Novog Pazara, Priboja, Prijepolja, Sjenice, Bujanovca, Medveđe i Preševa danas je svečano završen ovogodišnji ciklus programa stručne prakse.

Program su treći put organizovali Misija OEBS-a u Srbiji i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, u saradnji sa osam državnih institucija Republike Srbije, u kojima je ovih 10 mladih ljudi radilo prethodnih šest meseci.

Šef Misije OEBS-a Jan Bratut rekao je da kroz ovaj program mladi dobijaju priliku da razvijaju svoje lične veštine i znanja.

On je istakao da, osim toga, i institucije dobijaju priliku da zaposle stručne ljude, te da na kraju svi zajedno doprinose stvaranju boljeg i naprednijeg društva.

“Ovaj program se zasniva primarno na partnerstvu, koji naša misija ima na centralnom i lokalnom nivou. Osim toga, program počiva i na principu inkluzijae svih mladih ljudi, a posebno mladih iz manjinske zajednice”, rekao je ambasador Bratu.

On je na pitanje portala Free media o mogućnosti povećanja broja učesnika programa u naredom ciklusu rekao da je Vlada Norveške obezbedila sredstva za nastavak realizacije projekta, ali da ograničena sredstva u ovom trenutku utiču i na uključivanje većeg broja polaznika.

“Voleo bih da je to moguće, ali na žalost imali smo izazove sa nalaženjem finansijskih sredstava. Države koje su podržale program su to uradile sa relativno skromnim sredstvima. Osim povećanja broja polaznika voleo bih da produžimo i trajanje samog programa“, rekao je Bratut.

Dodao je da veruje da će ubediti države donatore da im daju značajnija sredstva za program, obzirom na njegove dosadašnje dobre rezultate.

Ministarka za ljudska i manjinska prava Gordana Čomić rekla je da je želja Srbije da u bliskoj budućnosti preuzme program, sa planiranim sredstvima u budžetu, te da u njega uključi više polaznika, koji će naučiti kako država funkcioniše.

“Mi ćemo insistirati da se program nastavi, sa mnogo više mladih ljudi. Ne postoji bolje iskustvo od životne škole putovanja i ne postoji bolji način da različitosti među nama uvažimo kao sjajne, osim toga da živimo zajedno sa tim različitostima. Žao mi je što u ovogodišnjem programu učestvovalo samo dvoje Albanaca”, rekla je Čomićeva.

Mladi su u okviru programa prošli i dodatne obuke, zasnovane na principima za koje se OEBS zalaže, o opštem upravnom postupku, etici i integritetu, uključivanju rodne perspektive u sve oblasti društva, reformi javne uprave i projektnom planiranju.

Jedna od učesnica ovog programa, Elma Alivodić iz Novog Pazara veruje da će joj praksa u državnoj instituciji, koja joj je donela nova znanja i veštine, biti dobra osnova za dalji rad i usavršavanje.

„Na mene je najveći utisak ostavila promena percepcije o tome šta sve možemo i širenje vidika šta sve možemo biti. Verujem da ukoliko iskoristimo ovaj benefit možemo sebi olakšati dalji put ka vrhu“, rekla je Elma.

Učesnici programa bili su raspoređeni u osam institucija: Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, Agencija za sprečavanje korupcije, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, Odbor za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Narodne skupštine, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Koordinaciono telo Vlade Republike Srbije za opštine Preševo, Bujanovac i Medveđa i Pravosudna akademija.

Od 2019. godine program stručne prakse, koji finansiraju misije Austrije, Švajcarske i Turske pri OEBS-u, a prethodnih godina finansiran je od strane misije SAD, završilo je ukupno 20 mladih iz južne i jugozapadne Srbije.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Najnovije vesti