Selektor ove šeste međunarodne kolonije, akademski slikar Medžid Fakić rekao je na konferenciji za novinare da je njena specifičnost to što baštini kulturu ovih prostora.
“Tema je neiscrpna, jer su u pitanju ambijenti kakvih malo gde ima. Nećemo se baviti istorijom Novog Pazara, već onim što će kod svakog umetnika probuditi posebnu impresiju. Mi ćemo danas obići brojne znamenitosti ovog grada, a nešto od toga će već sutra biti na platnu”, rekao je Fakić.
On je dodao i da su Sjenica, Sjeničko jezero, Pešter, Uvac i ostale lepote koje će ih okruživati tokom rada dobra inspiracija za svakog slikara.
Među osam regionalnih učesnika kolonije je i slikar iz Nacionalnog saveta Slovaka.
“Želja nam je da radove nastale na ovoj koloniji vidi što veći broj ljudi, pa ćemo u gradove u kojima ćemo ih izlagati ove godine uvrstiti Sarajevo, Skoplje, Istanbul i Podgoricu. Osim izložbe slika predstavićemo BNV i sve što dolazi sa ovih prostora”, rekao je Fakić.
Potpredsednik BNV Fuad Baćićanin ocenio je da Sjenička konferencija, koja je održana 1917. godine, predstavlja značajan datum i civilizacijski čin legitimno izabranih predstavnika građana Sandžaka u tom periodu.

“Tada je 12 gradonačelnika sandžačkih opština jasno iskazala težnju da se obezbedi dugotrajan mir i razvoj Sandžaka za sve građane koji u njemu žive. Ovom kolonijom umetnici će predstaviti sve lepote Sandžaka”, rekao je Baćićanin.
BNV je pre šest godina Dane sjeničke konferencije, 13. i 14. avgust, proglasio za dane od posebnog značaja za Bošnjake.




