Weather Data Source: 30 days weather Novi Pazar

Advokatica Todorović: Nema osnova za dalje vođenje postupka protiv Rakovića

Advokatica Kristina Todorović, jedna od branilaca građanskog aktiviste iz Raške Veljka Rakovića, kaže da je izvjesno njegovo oslobađanje čak i u slučaju da postupak bude nastavljen.

Ona je za portal Free media rekla da je već donesena odluka suda koja mu daje mogućnost odbrane sa slobode, ali je optimistična i kada je u pitanju sve ono što slijedi.

“Izvjesno je da će biti oslobođen, jer se ni u jednoj njegovoj objavi na Facebooku ne može uočiti bilo kakva prijetnja upućena bilo kome lično”, kaže ona.

Tvrdi da dalji postupak protiv njega nema utemeljenje.

“Oni nemaju nijedan dokaz, niti stvarni osnov za vođenje postupka, što samo potvrđuje da se ovaj slučaj vodi iz političkih razloga i potpuno je neutemeljen u zakonu. Ovdje nema elemenata krivičnog djela. Nema nikakvih elemenata prijetnje, čak i u slučaju da postupak bude nastavljen”, rekla je Todorovićeva.

Ističe da joj nije poznato na koji period se odnose sumnje na objave koje smatraju prijetnjama.

“Ono što mu je policija prezentovala nije nam poznato u cijelosti i ne znamo da li je to sve, jer oni tvrde da je u određenom vremenskom periodu upućivao prijetnje”, kaže ona.

Dodaje da se pregledom njegovog profila na društvenim mrežama takve prijetnje ne mogu uočiti.

“Sve što je objavljivao predstavlja kritiku vlasti, ponekad i u sarkastičnom ili podrugljivom tonu, na što građani svakako imaju pravo. Međutim, apsolutno nema mjesta krivičnom djelu koje su pokušali da mu stave na teret”, rekla je Todorovićeva.

Ona kaže da je sud već donio rješenje da se Raković pusti na slobodu i da sada od Ministarstva unutrašnjih poslova zavisi kada će se to realizovati.

“Mi smo očekivali, pošto mu je bilo određeno zadržavanje do 48 sati, da ga u tom roku izvedu pred sudiju. Međutim, pošto je sudija usvojio žalbu koju je advokat Mirsen Alibašić uložio protiv rješenja o zadržavanju, on je danas pušten na slobodu, odnosno trebalo bi da bude pušten”, kaže ona.

Pojašnjava da još uvijek nije imala priliku da vidi Rakovića, jer ni sudija nije znao tačno u kojoj policijskoj jedinici se nalazi.

“Očekujem da se danas vidimo, a vjerovatno će već danas krenuti za Rašku, pošto nema razloga da više ostaje ovdje. On ima moj broj, ali vjerovatno nije bio u mogućnosti da me pozove, jer mu je telefon oduzet”, kaže ona.

Čitav postupak u slučaju Rakovića ona vidi kao oblik represije nad građanima koji slobodno misle.

“Ovo je pokušaj demonstracije sile nad svakim ko se usudi da kaže bilo šta protiv ove vlasti ili da uputi bilo kakvu kritiku, bez obzira na to koliko ona bila osnovana. On je trebalo da posluži kao primjer ne samo građanima Novog Pazara nego i cijele Srbije, da će svako ko digne glas i kritikuje neku društvenu pojavu proći kroz istu situaciju kroz koju je prošao Veljko”, zaključila je Todorovićeva.

Građanski aktivista iz Raške Veljko Raković uhapšen je u srijedu sumnje na krivično djelo ugrožavanje bezbjednosti predsjednika Republike Srbije, što je izazvalo reakcije građanskih aktivista, pa čak i protest građana ispred Policijske stanice.

A. Šaljić

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Najnovije vesti