Vlasnica cvećare i dekora „Exclusive“ u Novom Pazaru Anica, poznatija kao Beba Jelisijević Belić, kaže za portal Free media da se ta njena tvrdnja temelji na osnovu četvorogodišnjeg rada u cvećari.
„Vlada mišljenje da Pazarci nisu romatični, ali je suprotno od toga. Kroz naš rad smo se u to uverili. Pazarci kupuju cveće, kako momci devojkama, tako i muževi svojijm suprugama, koji umeju baš lepo da ih iznenade i oni su danas naši najbrojniji kupci“, ističe Beba.
Da romantika ne poznaje starosne granice, uverila se i ekipa našeg portala, koja je prisustvovala kupovini ruže za simpatiju na Dan zaljubljenih od strane jedanaestogodišnjaka.

Crvene ruže, aranžmani i buketi sa ružama i medvedićima su danas najtraženiji, a kao najspecifičniji zahtevi izdvajaju se buketi sa 606 i 303 ruže.
„Buketi od 606 i 303 ruže, po jedna za svaki dan poznanstva, su nam najspecifičniji i najzahtevniji aranžmani koje smo imali. Kada imate u obzir da je devojka živela u zgradi bez lifta na šestom spratu, bolje možete zamisliti kako je izgledala isporuka takvog aranžmana, ali sreća pa smo imali malo jaču mušku ekipu“, priseća se Beba.
Ona dodaje da su i veridbe na Dan zaljubljenih brojnije, pa su obično traženi veći buketi i aranžmani, a najveći promet se, kaže, očekuje u večernjim satima, pred izlazak.
Od zapada učimo, ali i mi učimo zapad
Beba je pre četiri godine otvorila cvećaru u svom rodnom gradu, nakon 13 godina iskustva u Švajcarskoj, gde se bavila poslovima dekoracije.
„Tamo sam se bavila lepim i interesantnim poslom, i uvek se provlačilo i neko cveće u dekoracijama i prirodni aranžmani. Tako sam i spoznala ideju da je cvećara i dekor ono što bih mogla i volela da radim, i u čemu bih se pronašla“, priča nam ona.
Dodaje da je u početku bilo malo straha i strepnje kako će se posao razraditi, pogotovu što je cvećara otvorena u doba korone.

„Otvorili smo cvećaru u aprilu 2021. godine, u vreme kada je korona bila u jeku, što je bio i mač sa dve oštrice. Korak po korak, uz strpljenje i podršku porodice, ali i naših mušterija, sve je došlo na svoje mesto. Iz ove perspektive mogu da kažem da smo apsolutno zadovoljni. Neka ostane ovako kako jeste, ni manje ni više, mi smo prezadovoljni i nama je dovoljno“, konstatuje zadovoljno Beba.
Iskustvo sa zapada joj mnogo pomaže u smislu odgovornosti, tačnosti, pa i razvijanja kreativnosti, što potvrđuje svu lepotu različtosti koja oplemenjuje i obogaćuje ljude.
„Jedan od primera je da smo ubacili maskote u aranžmane. To je bio apsolutni hit i atrakcija za naš grad, jer smo bili prvi u tome. Takođe, neko viđenje nekih situacija je prenešeno sa zapada, kao što su neki neobični aranžmani i neobične dekoracije naišli na primenu i kod nas“, navodi ona.
Kao zaljubljenica u svoj rodni grad, ova Novopazarka tvrdi da je i ona imala šta da prenese Švajcarcima, inače poznatim kao ’’hladnijim’’ ljudima.
„Ljubaznost sam naučila iz kuće, a onda su na zapadu oni od mene učili kako je to biti iz Novog Pazara i iz Srbije; kako izgleda biti ljubazan, vedar, gostoprimljiv i velikog srca, jer poznato je da su na zapadu malo hladniji ljudi, manje srčani. Bilo mi je drago da sam mogla biti primer nečeg lepog, toplog, kulturnog i vaspitanog na zapadu, gde baš i nema toliko toga“, ističe ponosno Beba.
Zadovoljna mušterija, veća nagrada od novčane dobiti
Ljubav prema cveću je, kako kaže, pored maštovitosti i kreativnosti, osnovni preduslov za bavljenje cvećarstvom, a nagrada su zadovoljne mušterije.
„Ovo je posao koji se radi isključivo iz ljubavi, kojim ne može baš svako da se bavi. Zahteva kreativnost i maštu, a zauzvrat daruje zadovoljstvo i sreću. Kad pravim buket, to je moja prilika da ispoljim svoju kreativnost i pozitivnu energiju, još kada vidim zadovoljno lice mušterije, to je onda pun pogodak. Ništa lepše nema od toga kada vidite da je neko zadovoljan i zahvalan i kada taj neko ponovo dođe kod nas, uputi nam komplimente i nastavimo saradnju. To je mnogo veća nagrada u odnosu na bilo kakve finansije“, tvrdi ova Novopazarka.
Za svoje sugrađane kaže da su divni ljudi i zahvaljuje im na podršci.

„Htela bih da zahvalim svim mušterijama, i onima koji dođu da kupe nešto po najnižoj ceni i onima koji kupuju više i skuplje aranžmane, jer su sve to naše mušterije, koje moraju da budu jednako ispoštovane, nezavisno od njihovog budžeta i to su divni ljudi“, naglašava ona.
Porodični biznis bez porodične podrške ne funkcioniše
Beba u cvećari radi sa sestrom Anđelkom, ali uz podršku kompletne familije, bez čije pomoći, tvrdi, porodnični biznis ne može da funkcioniše.
„Pomenula sam sestru, majku, supruga, brata, snajku… Bez njih apsolutno ne bih postojala ni ja, niti cvećara. Ja sam u ovom biznisu mozak, a oni su sve ostalo. Sestra i ja smo u ovom poslu najviše angažovane, ali veliku podršku imamo od majke, supruga i svih ostalih članova porodice. Zato nam nije bilo teško da nađemo svoj put i da budemo sigurni u to što radimo, jer se sve to isplati i vrednuje“, tvrdi Beba.

Njena sestra Anđelka, koja radnim danima radi u cvećari, a vikendom u salonu za šminkanje, kaže da je pronašla lepotu u poslovima kojima se bavi i da je zadovoljna.
„Sestra je došla i uposlila sve nas. U početku smo se malo plašili kako će sve to da krene, ali uz trud i nesebičnu pomoć naše majke i naših mušterija, koji su nam dali krila, sve lepo funkcioniše. Trudimo se da pratimo trendove i sve što nosi savrmeno doba. Uspele smo i sada možemo reći da smo zadovoljne i da nam je lepo“, sa osmehom nam priča Anđelka.
Kultura kupovine cveća se širi
Ove dve sestre koje se uspešno bave cvećarstvom već skoro četiri godine, tvrde da se kultura kupovine cveća konstantno širi, raste i razvija.
„Cveće ne kupuju samo momci devojkama, ili muževi svojim suprugama. Kultura kupovine cveća se sve više širi, pa više nije retkost da drugarica drugaricu iznenadi cvećem ili sestra sestru, ćerka majku. Mnogo mi je lepo kada recimo dođe tata da kupi cveće za svoju ćerku“, oduševljeno priča Beba.
Naglašava da se osim Dana zaljubljenih cveće kupuje svakodnevno za najrazličitije prilike, i one vesele, manje vesele, pa i tužne, ali da je cveće ipak najtraženije 8. marta, na Dan žena.


„Zaljubljeni kupuju cveće na Dan zaljubljenih, a svi ostali na 8. mart i to nam je vrhunac cele godine“, naglašava ona.
Rizik stvara kapital
Ova novopzarska preduzetnica poručuje svojim sugrađankama da ulažu u sebe, u svoje znanje, da prepoznaju svoje želje i da se osmele u pokretanju posla kojim bi volele da se bave.
„Kod nas u Pazaru se kaže da rizik stvara kapital, i ja se apsolutno slažem u otme. Dok ne pokušate, ne možete znati da li je moguć uspeh, ali ako verujete u sebe, uspeh je zagarantovan! Samo opušteno, polako i istrajno. Nema odustajanja na prvu, već moramo biti uporne i moramo trajati. Rezultati dođu malo kasnije, kroz posao i kontakt sa ljudima“, savetuje Beba.
Ona misli da mnogi bespotrebno beže od cvećarstva i da zbog toga teško nalaze saradnike i eventualno pojačanje u poslovnom timu.

„Žene se malo plaše ovog posla, ali bespotrebno. Ja smatram da kada radiš sam svoj posao, to je kao kada ulažeš u renoviranje u sopstvenog doma. Sve radiš samo za sebe i svoje vreme upravljaš prema svojim potrebama i obavezama. Radila sam i u drugim preduzećima, za druge ljude, ali privatan biznis je nešto posebno. Mi Pazarci smo po tome poznati i tvrdim da imamo najveću petlju i hrabrost za privatan posao“, zaključuje ova Novopazarka.
S. Ljajić