Ova diplomirana pravnica, profesorica i fitnes trenerica za portal Free media kaže da žene, osim mentalno, moraju biti i fizički jake.
“Za mene je karate najbolji borilački sport iz više razloga, on me je oblikovao kao ličnost, da danas budem to što jesam, doslovno u mojem odnosu sa samom sobom, ali i kada se dešavaju neke stresne situacije. Danas nije teško biti žena u sportu, već je poželjno trenirati i imati izgrađenu svest o sebi“, kaže ova mlada devojka, koja se preko 25 godina bavi ovim sportom.
Ističe da je kata vrlo ženstvena i elegantna disciplina, u kojoj se iskazuje sva hrabrost jedne žene.
“Sve katašice su uvek sređene, utegnute kose. Imamo ženstvenu energiju, ponosan stav. Za mene je to vrsta umetnosti, mnogo više od borbe, duhovno uzdizanje i intelektualni sport“, priča Emina za naš portal.
Karate kata se izvodi u 20 do 70 pokreta, sa iskoracima i okretanjem, dok se pokušava održiti savršena forma.
“Kata je disciplina koja predstavlja demonstraciju tehnika sa zamišljenim protivnikom. To je moja velika ljubav, koju mi je usadio prvi trener Husnija Klimenta i oduvek znala da će to biti moj poziv. Ona je za mene nešto posebno, bukvalno borba sa samom sobom, sa svim ljudima oko sebe, sa sudijama, protivnikom koji čeka da ti završiš i da on nastavi“, pojašnjava Emina.
Ističe da su brojni benefiti bavljenja karateom kod dece, jer on zahteva istovremeni rad leve i desne strane mozga, obe ruke, nogu, ali i samopouzdanje i hrabrost, što retko koji sport ima.


Emina radi kao profesorica fizičkog vaspitanja u Sinan-begovoj medresi u Novom Pazaru, trener u MVP active teretani, a priča da je karate, iako još uvek dominantnije muški sport, njen način života, nešto sa čime živi, spava i budi se.
“Karate te uči nekim stvarima koje se primenjuju u svakodnevnom životu, poštovanju drugih i samokontroli, izgradnji duha, mogućnosti da privućeš pažlju drugog na sebe, da poštuješ sebe. Sve je to naše što sam učila još kao dete, dok sam polagala za učeničke i predmajstorske pojaseve“, kaže ona.
Pre mesec dana je sa starijim bratom Nerminom, nacionalnim trenerom za juniore i seniore, na nacionalnom kampu “Morava 2024“, koji je održan u Čačku, stekla zvanje majstora crnog pojasa 2. dan.
“Želja nam je da napredujemo i da se usavršavamo u svakom pogledu i na taj način doprinosimo svom klubu, gradu i uopšte zajednici. Polagali smo ispred komisije koju su činili Slavoljub Piper, predsednik Karate federacije Srbije i nosilac crnog pojasa 9. dan i Simo Rajičić, predsednik Karate saveza uže Srbije i nosilac crnog pojasa 5. dan. Volela bih da u budućnosti dođem bar do četvrtog ili petog dana“, iskrena je ona.
Emina je imala samo šest godina kada je, u želji da oponaša u svemu brata Nermina, koji joj je uvek bio uzor u svemu, počela da trenira karate kod Klimente i Ćeha Nikšića, a potom od četvrtog razreda, ukupno 12 godina, kod Rifata Mujanovića.
Priznaje da joj je Nermin krčio put, a da je ona išla polako, ali sigurno za njim. Nermin je generalni sekretar Sportskog saveza u Novom Pazaru, a osim karateom bavio se i fudbalom. Osvajač je brojnih medalja na domaćem i međunarodnom nivou. Njegovi najznačajniji rezultati uključuju osvajanje državnih medalja u seniorskoj konkurenciji: bronzana medalja na Balkanskom prvenstvu, bronzana medalja u Las Vegasu te zlatna pojedinačna i srebrna ekipna u Njujorku, kao i osvajanje Premijer lige sa Borcem iz Čačka.
Pitamo je o čemu razmišlja dok se takmiči, trenira ili samo demonstrira katu, a ona odgovara da uvek u glavi ima misao da od toga kako će to izvesti zavisi rezultat, te se uvek trudi da maksimalno da sve od sebe.
“Tog trenutka mogu da budem najveselija ili najtužnija osoba, ali u momentu isključim sve prekidače i tada za mene više ništa drugo ne postoji. Tu sam samo ja, deca koju treniram, sudija ili ko već i maksimalno se trudim da sve bude na vrhuncu“, kaže Emina.
Bez obzira na ljubav prema karateu, ona je oduvek znala da će završiti prava.

“Karate mi je mnogo pomogao tokom studija, jer sam znala da budem strpljiva, koncentrisana. Profesore sam uvek gledala pravo u lice, kao što u karateu gledam u sudiju. Mnogi su tokom mojih studija mislili da ja završavam dva fakulteta, jer su znali da se bavim karateom, pa im je nekako bila logično da sam i na DIF-u. Kad bih mogla da vratim vreme sve bih opet isto uradila, jer volim prava, iako se tim poslom ne bavim, ali ko zna šta će biti jednog dana“, kaže ona.
Sa braćom Nerminom i Arminom, Emina je 2016. godine osnovala Karate klub “Feniks“.
“U početku smo imali oko 20 članova, a danas brojimo preko 100, što nije malo, kada se uzme u obzir da u Novom Pazaru ima preko osam karate klubova. Veoma sam ponosna na nas troje, jer smo mnogo uradili i postigli. Trenutno smo najmlađi klub u gradu, ali i najuspešniji. Pored toga imamo i školicu sporta, za decu uzrasta od tri do sedam godina“, priča nam ova vredna devojka, čiji radni dan traje od ranog jutra do kasnog mraka.
Njihovi polaznici su osvajači državih medalja, učesnici brojnih takmičenja, a pre svih Balkanskog prvestva za pionire.
Emina za kraj kaže da joj je želja da donese u Novi Pazar još neku svetsku medalju, ali i da bude organizator nekog karate takmičenja u ovom gradu.
A. Bajrović