Učesnici skupa „Mediji u vrtlogu senzacionalizma i beskrupuloznosti – izveštavanje o nasilju nad ženama, decom i slučajevima samoubistva“, koji je organizovala Akademska inicijativa „Forum 10“ saglasni su da novinari moraju da imaju obraz, dostojanstvo, etički i interni stav o tome šta je zapravo ova profesija.
Rešavanje problema senzacionalizma leži u edukaciji novinara, ali i dijalogu na ovakvim i sličnim događajima, koje radnici tabloidnih medija i ne posećuju, rekli su prisutni.
Državni sekretar Ministarstva informisanja i telekomunikacija Miloš Garić ocenio je da pojedini mediji izveštavanje o nasilju koriste za podizanje čitanosti i broja klikova, što je veoma loša stvar.
On je istakao da mediji imaju značajnu ulogu u prepoznavanju fenomena nasilja u porodici, ali da je javnost svesna prisustva senzacionalizma u izveštavanju.
„Mediji imaju moć da menjaju stereotipe, da edukuju javnost da je nasilje nešto čega se treba stideti i da kao društvo treba da se borimo protiv toga. Građani i žrtve u medijima treba da vide saveznike, da imaju poverenja u njih, da ih vide kao stranu koja može da pomogne i zato je veoma važno da se novinari pridržavaju etičkih načela“, rekao je Garić.

Predsednik je Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM) Saša Mirković kaže da Srbija ima dobru medijsku regulativu, ali je ovde uvek pitanje političke volje da se ona primeni i u praksi.
„Nedavno su nam se obratili neki novinari za pomoć, jer su im pretili članovi neke porodice dok su izveštavali sa sahrane. To vam je primer koliko se gube granice i nemojte da se iznenadite ako dođe do nasilja, da ljudi u bolu i afektu mogu da učine nešto novinarima, jer iskreno oni na sahrani nemaju šta da traže“, rekao je Mirković.
On je kao negativan primer naveo nedavni slučaj senzacionalističkog izveštavanja brojnih medija o tragičnoj smrti dečaka iz Novog Pazara.

Direktorka Televizije „Forum“ iz Prijepolja Mileva Malešić smatra da se temom nasilja ne treba baviti samo kada se desi ubistvo, već uopšte i ovom prisutnim problemom u društvu.
„Novinari moraju da obavljaju svoju profesiju u interesu javnosti, te da u svakom trenutku i na svakom mestu da budu na visini svog zadatka i da između redova čitaju ko šta hoće da plasira. Prošle godine je 28 žena u Srbiji ubijeno, a u ovoj 18“, rekla je ona.
Ona ističe da će ukoliko se novinari budu pridržavali smernica koje su uradile „Novinarke protiv nasilja“ biti sprečen senzacionalizam i dodatna stigmatizacija društva.
Na skupu su između ostalih govorili i Milena Vasić članica Saveta za štampu, Jovanka Nikolić urednica Glasa Šumadije, Denis Mavrić direktor RTV Novi Pazar, Jelka Jovanović urednica Novog magazina, Gordana Jocić urednica radija Zlatousti, Radojica Bunčić iz Muzeja nasilja i teoretičar medija Jovan Bukovala.
Skup je organizovan uz finansijsku podršku Ministarstva informisanja i telekomunikacija i Grada Novog Pazara.
A. Bajrović