Weather Data Source: 30 days weather Novi Pazar

Mladi Novopazarci svesni postojanja različitih oblika nasilja

Mladi Novopazarci svesni su da problem nasilja u različitim oblicima u ovom gradu postoji, ocenio je danas koordinator Akademske inicijative “Forum 10” iz Novog Pazara Teo Taraniš.

On je nakon javnog časa “Četiri (DA) – #čuješ, #vidiš , #naučiš, #reaguješ – otvoreno o vršnjačkom nasilju” u Gimnaziji za portal Free media rekao da su u prethodnih nekoliko meseci realizovali ukupno 15 interaktivnih radionica u osnovnim i srednjim školama, u okviru kojih su razgovarali sa preko 250 mladih.

“Oni su na radionicama često govorili o ovom problemu, ali smo čak imali zanimljive situacije da nam mladi pričuju o nasilju koje su oni vršili. U tom kontekstu su ove radionice bile dragocene, jer smo uspeli da ih osvestimo da su i oni učesnici nasilja“, rekao je Taraniš.

Istakao je i da su mladima ukazali na mehanizme borbe protiv nasilja, kome da ga prijave, kako da se odnose i ponašaju u situaciji kad su žrtva ili svedok nasilja.

Taraniš očekuje da bi projekti ove vrste trebalo da budu nastavljeni, jer je ovo iskustvo pokazalo da je problem nasilja prisutan.

Događaj su organizovali u partnerstvu sa organizacijom Muzej nasilja, uz prisustvo Tatjane Macure, ministrake bez portfelja zadužene za realizaciju aktivnosti  u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama, ekonomskog i političkog osnaživanja žena.

Ministarka je rekla da mladi pokazuju mnogo veći kapacitet i znanje nego što okolina to pretpostavlja.

“Meni je posebno drago što mogu neposredno na terenu da vidim da je imalo smisla podržati organizacije civilnog društva u Novom Pazaru”, rekla je Macura.

Ona je mladima predstavila nacionalnu platformu “Čuvam te“, za prevenciju nasilja, koju je osmislila Vlada Srbije.

“Platforma ima tri glavne podele, jedna je informativnog karaktera, druga edukativnog, a treća ima mogućnost prijave nasilja. Mladi su zainteresovani za ovu temu i očigledno da postoji interesovanje da se i u budućnosti bave njom“, navodi ona.

Direktorka Gimnazije Dženana Raždaginac kaže da je ovo bila samo jedna u nizu radionica koje su organizovali u cilju bezbednosti učenika i promocijie nenasilne komunikacije i međusobnog uvažavanja.

“Đaci su bili u prilici i da vide izložene eksponate iz Muzeja nasilja, zahvaljujući kojima će biti u prilici da razmisle na koje načine mogu sprečiti nasilje. Smatramo da smo kao škola dužni da ih edukujemo i osnažimo, kako bi gradili društvo zasnovano na razumevanju i toleranciji“, rekla je ona.

Raždaginac veruje da su mladi danas svesni situacije u društvu, te da su sposobni da prepoznaju oblike nasilja i mehanizme borbe protiv njega.

A. Bajrović

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Najnovije vesti