Oni u saopštenju navode da studijski programi koji se realizuju na DUNP-u nemaju akreditaciju za studije na daljinu.
“Zahtevamo od Uprave i nadležnih organa da se odluka poništi, kako bi se vratila zakonitost u postupanju Uprave DUNP-a i sprečile negativne posledice njenih odluka”, kažu predstavnici Slobodnog DUNP-a.
Sa takvim zahtevom oni su se obratili i Ministarstvu prosvete i Nacionalnom akreditacionom telu.
Ističu da se Uprava DUNP-a i Ministarstvo prosvete u svojim odlukama o uvođenju onlajn nastave i davanju saglasnosti za istu, pozivaju na Zaključak Nacionalnog tela za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta iz 2020. godine, koji se odnosi na takvu vrstu nastave iz perioda covid pandemije, te da se on ne može primeniti na aktuelnu situaciju.
“Uprava DUNP-a je odlučila da onlajn model primeni na sve studijske programe i predmete, uključujući i one gde je to potpuno neizvodljivo, pogotovo kada je reč o laboratorijskoj i pedagoško-metodičkoj nastavi na predmetima velikog broja studijskih programa”, navodi se u saopštenju.
Napominju da je prema važećim standardima u oblasti visokog obrazovanja propisan maksimum od 30 časova nedeljeno, a da je onlajn nastava organizovana tako da student imaju i do 60 časova aktivne nastave, što je, kako tvrde, nedopustivo.
“Uprava DUNP-a zahteva da svim časovima onlajn nastave prisustvuju i službenici Kontrole kvaliteta, što predstavlja distopijsku meru protivnu ne samo Statutu i pravilnicima, nego i zdravom razumu i elementarnom akademskom dostojanstvu”, naglašavaju predstavnici ove neformalne grupe.
S. Ljajić