Pre upuštanja u detaljniju analizu dostupnih rezultata izbora i predviđanja buduće političke dinamike u čaršiji, važno je napraviti osvrt: izborni dan je u Sandžaku, za razliku od ostalih delova zemlje, ovoga puta protekao bez većih tenzija i primedbi na regularnost procesa, čime je sa regiona koliko-toliko skinuta stigma “crne rupe” demokratije u Srbiji.
Borba za put u Beograd
Jedno od ključnih pitanja koje se redovno postavlje pre i nakon svakih parlamentarnih izbora u Srbiji glasi: koliki će politički kapital svaka od političkih partija koja računa na glasove sandžačkih Bošnjaka odneti put Beograda u svojoj želji i nakani da bude deo vlasti na nacionalnom nivou.
Isto pitanje se postavlja i ovoga puta.
Za razumevanje pozicije i ostvarenih rezultata tri najjače bošnjačke političke partije nakon ovih izbora je, međutim, neophodno vratiti se korak unazad.
Iako je bilo za očekivati da će biti održani zajedno sa redovnim lokalnim izborima na proleće naredne godine, kombinacija faktora koja uključuje pritisak javnosti i dela opozicije nakon tragičnih majskih događaja i krajnje problematičan razvoj događaja u dijalogu o normalizaciji odnosa sa Kosovom, prinudila je (sve)vladajuću stranku u Srbiji da vanredne parlamentarne izbore raspiše – pre roka.
To je, na određeni način, lokalne političke strukture zateklo nespremne. Bio je to neočekivani “dejt” sa izborima. Budući da se u kampanju ušlo nevoljno i na moranje akteri su, bez izuzetka, u nju ušli sa ciljem zadržavanja (ako je to i koliko je moguće) postojećih pozicija i odnosa snaga u nacionalnom parlamentu.
Zbog toga je obraćanje isključivo svojim biračima sa namerom zadržavanja onog broja glasova koji bi omogućio potvrdu broja poslaničkih mesta osvojenih na prošlogodišnjim izborima postavljeno kao ultimativni zahtev u svim kampanjama koje smo gledali.
A rezultati kažu sledeće. Nakon još jedne ubedljive pobede Srpske napredne stranke, Sandžačka će demokratska partija (ili SDPS?) kao njen verni politički partner u Sandžaku biti u prilici da bude deo parlamenta i, očekuje se, deo buduće vlade. Cilj je ostvaren.
Na drugoj strani, određeni stepen zadovoljstva, i ukupnim brojem glasova i brojem poslaničkih mesta, može da pokaže i SDA Sandžaka. Dva poslanička mesta su “odbranjena”. Cilj je ostvaren. Učešće u vlasti na nacionalnom nivou ostaje, sada već celu jednu deceniju, tiha patnja.
Na trećoj strani, Stranka pravde i pomirenja, čini se, jedina ima za čim da žali. Uprkos ponovljenom ranijem udelu u raspodeli mesta u Narodnoj skupštini, biće zanimljivo saslušati objašnjenje kako to da koalicioni nastup sa još jednom manjinskom strankom ne donosi bolji rezultat. Učešće u vlasti je, kao i do sada, tu negde. Cilj je ostvaren.
Bitka za Novi Pazar
Onaj ko vlada u Novom Pazaru taj je najjači u Sandžaku – kaže stara politička dosetka.
Zato su i ovi lokalni izbori, i oni zakazani pre roka, dočekani kao sudbinski. Tako se prema njima odnosila vlast, tako se prema njima još i više odnela opozicija. Osim toga, pod pritiskom dugotrajnog nezadovoljstva građana stanjem u gradu po mnogim pitanjima, teme o kojima se govorilo u kampanji bile su značajno bliže svakodnevnom životu građana. Iz tih je razloga kampanja za prevlast u čaršiji bukvalno “pojela” kampanju za parlamentarne izbore i sve velike političke priče kojih se sirotinja raja već sita naslušala. Što je dobro.
Drugi važan detalj u celoj priči jeste nešto šira ponuda na glasačkom listiću koja se podastrla pred birače. Što je isto tako dobro.
I sve je to lepo, nego, šta smo izbrojali do sada – pitanje je koje ište odgovor.
Dva su scenarija za sada u opticaju.
Prvi kaže da će akteri koji su činili dosadašnju vladajuću koaliciju – Sandžačka demokratska partija i koalicija stranaka okupljenih oko Srpske napredne stranke, ako je suditi prema do sada objavljenim (nezvaničnim?) rezultatima Gradske izborne komisije, biti u prilici da još jednom formiraju vlast. Zajedno. Ukoliko se dogovore, naravno. Broj osvojenih mandata im pruža tu mogućnost. Obe posmatrane izborne liste su, međutim, zabeležile pad u broju osvojenih glasova što se da shvatiti kao opomena da uljuljkivanje u svoju političku snagu i sigurnost u izbornu pobedu može da bude opasno. Ovoga puta su uspeli da prežive i ostanu na vlasti. Valjda.
Drugi scenario je takav da opozicioni tabor koji obuhvata Stranku pravde i pomirenja, SDA Sandžaka i novog političkog igrača – Građanski pokret Sandžaka, tvrdi da ima neophodnu većinu za formiranje lokalne vlasti. Svoju tvrdnju zasnivaju na neregularnostima u procesu brojanja glasova, pre svega. Valjda ćemo saznati jesu li u pravu oko toga. Čak iako ostanu u opoziciji, njihova će politička snaga, posmatrana zbirno, napraviti određeni balans moći u lokalnom parlamentu što dugoročno može da bude lekovito. Za demokratiju.
Znajući čaršiju, naročito onaj njen politički deo, ni neke nove scenarije ne treba isključiti.
Umesto zaključka
Sačekajmo konačni rasplet situacije u Novom Pazaru. Nakon toga, izborna će vrteška nastaviti da se vrti. Za manje od pola godine slede redovni lokalni izbori u nekoliko preostalih lokalnih samouprava u Sandžaku. A do tada, ko zna šta nas još čeka.
Autor teksta je Teo Taraniš, koordinator Akademske inicijative “Forum 10” iz Novog Pazara.
Stavovi autora u rubrici “Slobodno o svemu” ne odražavaju nužno uređivačku politiku portala Free media.