On je na konferenciji za novinare izrazio ubeđenje da će svi zahtevi studenata biti usvojeni u ovom ili u nekom narednom mandatu, te pozvao građane Sandžaka da se priključe mirnim protestima.
„Niko nema pravo da sedi kod kuće i čeka da mu drugi obezbede mir, sigurnost, pravdu i ravnopravnost. Oni koji neće da se bore, nemaju pravo da se žale. To je poruka građanima Sandžaka, uz opasku i preporuku da vode računa da njihovo učešće u protestima neko ne iskoristi za izazivanje međunacionalnih tenzija, jer ovaj režim živi od toga“, rekao je Ugljanin.
On vidi tri moguće opcije i tvrdi da je ključ za rešenje aktuelne situacije u zemlji u Ustavnom sudu.
„Jedno rešenje je da Ustavni sud razmotri naše žalbe i da konstatuje da su poslednji izbori pokradeni i neregularni; drugo je da predsednik države podrži zahtev opozicije za Zakon o lustraciji i uvođenje prelazne vlade i treće, najbrže rešenje, je da se sve sudije i svi tužioci pridruže građanima i time bi se problem rešio za sva vremena na miran način“, smatra on.
Ističe da studenti čuvaju urođene ljudske vrednosti i standarde, te da predstavljaju generaciju pred kojom je svetla budućnost.
“Antikorupcijskim protestima studenata i učenika u Srbiji probuđena je u ljudima urođena sklonost prema dobru, da ljudi jedni drugima žele dobro, da se razumeju i dele osećanja i da se raduju uspehu i sreći drugih. Zajednički imenitelj ove omladine je ljubav, sloboda i pravda“, naglasio je Ugljanin.
Na novinarsko pitanje kako komentariše izričito odbijanje partijske podrške od strane studenata, predsednik jedine bošnjačke partije koja je zvanično podržala studente kaže da se ne obazire na to.
„Treba da znamo da sami studenti, bez nekog sistema organizacije, ne mogu ništa promeniti. Oni su dali izvanredan dokument, Studentski edikt iz Niša, koji je vizija za srećnu budućnost i mi to podržavamo. Naši stavovi ne ugrožavaju rad studenata, naprotiv. Mi pozivamo građane da podrže zahteve studenata, kako bi se razrešila kriza u zemlji“, kaže on.
Ugljanin je takođe istakao da svaki univerzitet treba da bude u vlasništvu studenata, a ne kao što je slučaj u Novom Pazaru.
„Mi smo napravili zgradu DUNP-a, u mom mandatu, da bi se studenti obrazovali. Univerzitet je u vlasništvu studenata, a ne profesora, rektora i ostalih, koji su plaćena lica, odnosno pružaoci usluga, i oni treba da budu u službi studentima, a režim je stvari okrenuo naopako i zato je potrebna prinudna uprava“, rekao je on.
S. Ljajić