Weather Data Source: 30 days weather Novi Pazar

Reakcija Sindikata na intervju rektorke Dolićanin

Granski sindikat prosvetnih radnika Srbije (GSPRS) „Nezavisnost“ Državnog univerziteta u Novom Pazaru (DUNP) reagovao je danas na intervju rektorke Zane Dolićanin.

Oni su u reakciji naveli da smatraju da je rektorka u intervjuu na portalu Free media slučajno izostavila još neke odgovore koje javnost treba da dobije.

Njihovu reakciju objavljujemo u celini:

Javnost zaslužuje pojašnjenja kako se ovo što pišemo ne bi pretvorilo tek u puki demanti na njene izjave date u intervjuu.

Uvažena rektorka, u Vašem intervjuu stoji da se Sindikat GSPRS „Nezavisnost“ služi poluistinama pa zato molimo da pojasnite sledeće nedoumice kako se javnost ne bi dovodila u zabunu. Činjenice koje niste do kraja objasnili su verovatno posledica „Vaše mladosti i neiskustva“ kako bi to neki rekli, a ne loše namere, te Vam dobronamerno ukazujemo na propuste u izlaganju za koje ste javnosti ostali dužni.

1. Najpre, neprijateljski stav prema sindikatu je ono što karakteriše nažalost Vaše a ne naše delovanje. Mi nismo nikome pretili niti na silu terali da se u sindikat učlani. Vi ste sa Vašim užim timom pretili (a to i dalje radite na sednicama Saveta, Senata i Nastavno naučnog veća) članovima sindikata nemogućnošću napredovanja pre svega, optužujući ih za neprijateljsko delovanje. Istina je, dakle, da je Državni univerzitet u Novom Pazaru doslovno jedina ustanova u Republici Srbiji gde se članovi sindikata progone, gde im se preti i gde se nazivaju neprijateljima univerziteta i države. Zato postavljamo pitanje – zašto su za Vas naši pokušaji da zaštitimo zakon i budžet Republike Srbije neprijateljsko i antidržavno delovanje?

2.S tim u vezi, ako je Vaš platni listić koji se pojavio na internetu zaista lažan i Vi niste nikada primili lični dohodak u iznosu od preko 500.000 dinara da li je u redu da se u to uvere i nadležne institucije kao što su Prosvetna inspekcija, Budžetska inspekcija i Državna revizorska institucija? Nije li plata vršioca javne funkcije informacija od javnog značaja? Ako nije od javnog značaja, onda zaista molimo sve pomenute nadležne institucije da budu gosti našeg univerziteta i provere rektorkina primanja od trenutka kada je bila zaposlena sa 60% radnog vremena pa do danas.

3.Dalje, zašto i kako je moguće da je, odmah po pojavi Vašeg platnog listića na internetu, zahtev za otkaz podnelo troje zaposlenih od kojih je jedna i šefica finansijske službe?

4.Iako smo i sami bili iznenađeni pojavom Vaše diplome na internetu, objasnite javnosti kako ste, prema navodima Vaše diplome, fakultet upisali školske 1994/95 godine sa tek završenom prvom godinom srednje škole? Koja je srednja škola u pitanju? Nema smisla da se o tome izjašnjava Univerzitet u Prištini. To je Vaše obrazovanje i izjasnite se Vi. Biće nam svima lakše da znamo da nekako ipak postoje sva četiri svedočanstva i položen maturski ispit. Uvažena rektorka, Vi ste sigurno i nosilac Vukove diplome?

5.Takođe, prilično ste ostali zbunjeni i kod pitanja zapošljavanja bliže i dalje familije za koju ste šaljivo upotrebili izraz „Ali Baba i 40 razbojnika“. Vi kažete da su svi u Novom Pazaru nekako u rodbinskim vezama,  ali novinarka nije pitala za SVE nego za VAS konkretno pa odgovorite javnosti koliko tačno VAŠIH bliskih rođaka radi na univerzitetu? Mi zaista mislimo da je nemoguće da ih je 40, a nemoguće je da Vi to ne znate pa recite sami koliko ih je kad ste već pokrenuli to pitanje?

6.U Vašem intervjuu bilo je i vrlo komičnih momenata kao onaj da nekome smeta to kog ste Vi pola kao i ona da se uvaženi prof. dr Emir Ćorović nekoga uplašio. Uvažena rektorka, recite javnosti koliko puta se prof. dr Ćorović obratio pisanim putem rektoratu i zamolio da se prekine sa besprizornom praksom koju sprovodite navodeći da će u suprotnom dati otkaz. Da li je istina da ste ga, po isteku mandata u Etičkom odboru, zamenili koleginicom sa istog departmana?

7.Vi navodite da je veliki problem univerziteta i to što se nastavnicima isplaćuju velike sume novca za putne troškove i da dolaze na posao dva dana. Za javnost će ipak biti zanimljivo da odgovorite na sledeće – Da li se putni troškovi isplaćuju i penzionisanim profesorima koje uporno dovodite ili su se oni odrekli istih za dobrobit univerziteta? I još važnije – Da li se i kojim profesorima plaća i smeštaj i koliki je za to iznos? Mi ne verujemo da biste Vi pristali na takvu diskriminaciju da se nekima plaća a nekima ne plaća smeštaj???

8.Takođe, da li je tačno da na našem univerzitetu radi redovni profesor iz Sarajeva, Vaš dalji rođak, koji celu platu redovnog profesora zaradi sa dva radna dana mesečno? Koliko je pomenuti redovni profesor objavio radova za ustanovu kada je bio izabran budući da radi već 18 godina sa 100% radnog vremena u dve države i dve institucije? Mislimo da je to interesantan podatak i to javnosti dugujete kada ste se već odlučili na transparentnost. 

9.U pravu ste kad kažete da je obrazovanje stručnjaka dugotrajan proces ali istini za volju to jedino nije bio slučaj sa Vama i Vašim bratom. Vama i jedino Vama je taj proces išao bez problema od prvog do poslednjeg zvanja. Čudno zar ne? Još čudnije je što se u intervjuu pominju i Vaši boravci u Japanu i Francuskoj koje je finansirala Republika Srbija. Kada država nekoga šalje na usavršavanje logično je da se kao rezultat pojave naučni radovi kao plod tog rada i finansiranja. Zato recite konkretno koje Vaše reference se odnose na rezultate koje ste ostvarili u Japanu i Francuskoj a za koje je novac dala Republika Srbija?

10.Recimo poštovana rektorka i ovo – ako bi sada bili raspisani izbori za rektora ustanove da li je tačno da uslove ispunjavate jedino Vi, prof. dr Zana Dolićanin i Vaš brat prof. dr Edin Dolićanin? Mislimo da je to sve što javnost treba da zna o „Vašem Statutu“.

11.Za javnost će biti interesantan i podatak da ste u toku svoje karijere objavili 39 naučnih radova ali ste autor na svega 2 i to napisanih davno – 2011. i 2016. godine. Mislite li da ste kao redovni profesor sa dva autorska rada ipak mogli više? (Napomena – autor je prva osoba na radu a koautori sve ostale osobe koje su radile na datom istraživanju). Kada pogledamo sledeću stavku mislimo da će i javnosti biti jasno da ste garantovano mogli.

12.Naime, Vaših 39 naučnih radova, u kojima ste autor ili koautor, se nalaze u čak 30 naučnih oblasti pri čemu ih je najmanje baš iz oblasti za koju ste birani i koju ste predavali – patologija i patofiziologija. Navešćemo te oblasti kako bismo prikazali vaš nesumnjivo raskošan naučni opus u koje ulaze: patologija, urologija, nefrologija, onkologija, opšta medicina, interna medicina, biohemija, molekularna biologija, kardiologija, zaštita životne sredine, toksikologija, hirurgija, biomedicinski inžinjering, transplantologija, hepatologija, gastroenterologija, reproduktivna biologija, biljne nauke, ginekologija i akušerstvo, ćelijska biologija, imunologija, hemija, hemijski inžinjering, ćelijski i tkivni inžinjering, biofizika, farmakologija, nauka o ishrani i tehnologija. Priznajemo da bi se od ovakve „širine“ naučnog opusa uplašio čak i naš kolega prof. dr Emir Ćorović ali i sve druge kolege u Republici Srbiji koji dobro znaju da je ovakvo „šarenilo“ najblaže rečeno – čudno. Ipak, za javnost je interesantnije da odgovorite KAKO ste to postigli? A još interesantnije – jedine dve oblasti koje ovde ne postoje su one iz koje ste završili specijalizaciju (oftalmologija) i one iz kojih ste, opet kao koautor, napisali praktikum i knjigu (Humana fiziologija i Molekularna biologija starenja).

13.Na kraju, još par reči o podmlatku. Kako se Vaša tvrdnja o formiranju podmlatka za koji se neće plaćati preveliki putni troškovi uklapa u činjenicu da ostavljate bez i jednog časa nastave doktoranda niškog univerziteta koji je iz Novog Pazara, dok u isto vreme raspisujete konkurs za nepostojeću pravnu oblast sa planom da angažujete asistenta koji je, gle čuda, izgleda opet iz Niša? Da li je moguće da Novi Pazar nema ni jednog diplomiranog pravnika koji ima želju da se bavi nastavom i naukom na univerzitetu u svom gradu?

Radosni zbog činjenice da ste konačno počeli da komunicirate sa novinarima, kad već sa nama nećete, očekujemo Vaše odgovore.

GSPRS „Nezavisnost“

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Najnovije vesti